MARIN WAVES® Track & Field Club
 
USATF/AAU YOUTH & ADULT CLUB EST. 2007
Extreme Sports Team

MARIN WAVES TRACK & FIELD 
TRACK & FIELD MEET RESULTS 2012

Perform Better - Shop Now!

MARIN WAVES CROSS COUNTRY RESULTS 2012:

OAKHILL RACING XC INVITATIONAL
SUNDAY, SEPTEMBER 23, 2012
@ GRANITE REGIONAL PARK, SACRAMENTO, CA

Annie Carmona (Sub-Bantam Girls)-
2000 meters: 13:05, 11th place

Emily Carmona (Bantam Girls)-
3000 meters: 14:07, 4th place

ROCK PEAK ATHLETICS XC INVITATIONAL
SUNDAY, SEPTEMBER 30, 2012
@ JOHNSON SPRINGVIEW PARK, ROCKLIN, CA


Annie Carmona (Sub-Bantam Girls)-
2000 meters: 11:20, 10th place

Emily Carmona (Bantam Girls)-
3000 meters: 12:58*, 4th place

SANTA CRUZ TRACK CLUB SOQUEL XC INVITATIONAL
SUNDAY, OCTOBER 14, 2012
@ SOQUEL HS, SOQUEL, CA


Nicole Bissey (Youth Girls)-
4000 meters: 16:47, 3rd place

Annie Carmona (Sub-Bantam Girls)-
2000 meters: 11:28, 6th place

Emily Carmona (Bantam Girls)-
3000 meters: 13:42, 4th place

Annie Fogarty (Youth Girls)-
4000 meters: 18:47, 7th place

Margaret Haack (Sub-Bantam Girls)-
2000 meters: 11:35, 7th place

Nick Harris (Youth Boys)-
4000 meters: 16:32, 4th place

CASTRO VALLEY TRACK CLUB XC INVITATIONAL
SUNDAY, OCTOBER 21, 2012
@ LAKE CHABOT PARK, CASTRO VALLEY, CA


Nicole Bissey (Youth Girls)-
4000 meters: 14:37*, 2nd place

Annie Carmona (Sub-Bantam Girls)-
2000 meters: 10:41*, 5th place

Emily Carmona (Bantam Girls)-
3000 meters: 13:17, 2nd place

Naomi Ferrell (Youth Girls)-
4000 meters: 18:33*, 12th place

Margaret Haack (Sub-Bantam Girls)-
2000 meters: 10:39*, 4th place

Nick Harris (Youth Boys)-
4000 meters: 14:41*, 7th place

Anna Weisel (11-12 Girls)-
3000 meters: 12:38*, 4th place

Hailey Weisel (11-12 Girls)-
3000 meters: 13:17*, 11th place

MISSION VALLEY TRACK CLUB XC INVITATIONAL
SUNDAY, OCTOBER 28, 2012
@ WILLIAM CANN PARK, UNION CITY, CA


Nicole Bissey (Youth Girls)-
4000 meters: 16:17, 4th place

Annie Carmona (Sub-Bantam Girls)-
2000 meters: 10:45, 15th place

Emily Carmona (Bantam Girls)-
3000 meters: 13:41, 4th place

Naomi Ferrell (Youth Girls)-
19:20, 19th place

Annie Fogarty (Youth Girls)-
4000 meters: 17:22, 13th place

Margaret Haack (Sub-Bantam Girls)-
2000 meters: 10:44, 14th place

Nick Harris (Youth Boys)-
4000 meters: 15:17, 8th place

PALO ALTO LIGHTNING TRACK CLUB XC INVITATIONAL
SUNDAY, NOVEMBER 4, 2012
@ BAYFRONT PARK, MENLO PARK, CA


Nicole Bissey (Youth Girls)-
4000 meters: 16:01, 4th place

Connor Cardinal (Youth Boys)-
4000 meters: 18:09*, 24th place

Emily Carmona (Bantam Girls)-
3000 meters: 13:13, 2nd place

Naomi Ferrell (Youth Girls)-
19:14, 22nd place

Annie Fogarty (Youth Girls)-
4000 meters: 17:11*, 13th place

Margaret Haack (Sub-Bantam Girls)-
2000 meters: 11:22, 10th place

Nick Harris (Youth Boys)-
4000 meters: 14:42, 11th place


TEAM ONALYSIS XC INVITATIONAL
SUNDAY, NOVEMBER 11, 2012
@ GOLDEN GATE PARK, SAN FRANCISCO, CA


Nicole Bissey (Youth Girls)-
2000 meters: 14:50, 3rd place

Emily Carmona (Bantam Girls)-
3000 meters: 13:07, 2nd place

PACIFIC ASSOCIATION XC CHAMPIONSHIPS
SUNDAY, NOVEMBER 18, 2012
@ WILLOW HILLS XC COURSE, FOLSOM HS, FOLSOM, CA


Jack Barbour (Youth Boys)-
4000 meters: 16:47*, 48th place

Nicole Bissey (Youth Girls)-
4000 meters: 14:42.7, 8th place, REGION 14 QUALIFIER

Annie Carmona (Sub-Bantam Girls)-
2000 meters: 11:15.3, 17th place, REGION 14 QUALIFIER

Emily Carmona (Bantam Girls)-
3000 meters: 13:10.3, 6th place, REGION 14 QUALIFIER

Naomi Ferrell (Youth Girls)-
4000 meters: 17:25.8*, 43rd place

Annie Fogarty (Youth Girls)-
4000 meters: 15:44.1*, 27th place

Margaret Haack (Sub-Bantam Girls)-
2000 meters: 10:46.3, 14th place, REGION 14 QUALIFIER

Nick Harris (Youth Boys)-
4000 meters: 14:42.4, 34th place

USATF JO REGION 14 XC CHAMPIONSHIPS
SUNDAY, NOVEMBER 25, 2012
@ WILLOW HILLS XC COURSE, FOLSOM HS, FOLSOM, CA

Jordan
Allen (Intermediate Girls)-
5000 meters: 21:54, 10th place, NATIONAL JO XC QUALIFIER

Nicole Bissey (Youth Girls)-
4000 meters: 14:40.9, 8th place, NATIONAL JO XC QUALIFIER

Annie Carmona (Sub-Bantam Girls)-
2000 meters: 11:03, 26th place

Emily Carmona (Bantam Girls)-
3000 meters: 13:02.1, 11th place, NATIONAL JO XC QUALIFIER

Michael Dunne (Youth Boys)-
4000 meters: 12:50.1*, 4th place, NATIONAL JO XC QUALIFIER

Katie Segars (Intermediate Girls)-
5000 meters: 23:14, 11th place, NATIONAL JO XC QUALIFIER

USATF NATIONAL JO XC CHAMPIONSHIPS
SATURDAY, DECEMBER 8, 2012
@ BALLOON FIESTA PARK, ALBUQUERQUE, NM

Nicole Bissey (Youth Girls)-
4000 meters: 16:32.91, 98th place, TOP 100

Emily Carmona (Bantam Girls)-
3000 meters: 13:14.92, 83rd place, TOP 100

Michael Dunne (Youth Boys)-
4000 meters: 14:22.31, 51st place, TOP 100

MARIN WAVES TRACK & FIELD RESULTS 2012:

LOS GATOS WINTER ALL-COMERS MEET #1,   SATURDAY, JANUARY 28, 2012 
@ LOS GATOS HS, LOS GATOS, CA

Jordan Allen (Intermediate Girls)-
4x100m Relay: 56.32 (12.7), 1st place
800 meters: 2:33, 1st place
400 meters: 1:03.07, 1st place
200 meters: 28.89*, 3rd place

Nicole Bissey (Youth Girls)-
4x100m Relay: 56.32 (14.47), 1st place
800 meters: 2:40*, 2nd place
400 meters: 1:10.39*, 3rd place
200 meters, 30.97*, 5th place

Grace Hull (Intermediate Girls)-
4x100m Relay: 56.32 (15.65), 1st place
Mile Run: 7:27.32*, 6th place

John O'Connor (Youth Boys)-
800 meters: 3:00.76*, 5th place
400 meters: 1:21.15*, 7th place

Katie Segars (Intermediate Girls)-
4x100m Relay: 56.32 (13.5), 1st place
100 meters: 14.3, 2nd place
200 meters: 31.30, 6th place

LOS GATOS WINTER ALL-COMERS MEET #2,
SATURDAY, FEBRUARY 11, 2012
@ LOS GATOS HS, LOS GATOS, CA

Nicole Bissey (Youth Girls)-

800 meters: 2:37.10*, 1st place
400 meters: 1:07.8*, 3rd place
200 meters, 31.01, 1st place

Jessie Colin (Intermediate Girls)-
400 meters: 107.44*, 5th place
200 meters: 30.47*, 5th place

Colin Davis (11-12 Boys)-
100 meters: 17.25, 3rd place
60 meters: 10.64, 1st place
200 meters: 37.71, 3rd place

Grace Hull (Intermediate Girls)-
60 meter LH: 12.4*, 1st place
60 meters: 9.44*, 2nd place

Candy Janachowski (Intermediate Girls)-
800 meters: 2:41, 3rd place
400 meters: 1:06.58, 3rd place
60 meters: 8.34*, 1st place
Long Jump: 15'11", 1st place


Amelia Muir (11-12 Girls)-
100 meters: 18.80*, 4th place
400 meters: 1:34.7*, 3rd place
60 meters: 11.72*, 3rd place
200 meters: 42.67*, 3rd place

Raquel Whiting (Intermediate Girls)-
100 meters: 13.54, 1st place
400 meters: 1:05.96, 3rd place
200 meters: 28.61, 3rd place


SAN RAFAEL HIGH TWILIGHT RELAYS MEET,
SATURDAY, MARCH 3, 2012
@ SAN RAFAEL HIGH SCHOOL, SAN RAFAEL, CA

Chloe Battelle (Youth Girls)-
4x200 meter Relay: 2:05.66*, 31.0^, 2nd place

Nicole Bissey (Youth Girls)-

4x200 meter Relay: 2:05.66*, 31.2^, 2nd place
400 meters: 1:04.22*, 1st place

Annie Fogarty (Youth Girls)-
4x200 meter Relay: 2:05.66*, 31.66^, 2nd place
400 meters: 1:09*, 3rd place

Max Marasa (11-12 Boys)-
400 meters: 1:12*, 5th place

John O'Connor (Youth Boys)-
400 meters: 1:20.6*, 7th place

P.R. (11-12 Boys)-
400 meters: 1:14*, 6th place

Raquel Whiting (Intermediate Girls)-
4x200 meter Relay: 2:05.66*, 31.8^, 2nd place

EAST BAY HEAT ALL-COMERS MEET,
SATURDAY, MARCH 31, 2012
@ McCLYMONDS HS, OAKLAND, CA

Spencer Becerra (Youth Boys)-

100 meters: 12.27*, 1st place

Connor Cardinal (Youth Boys)-
800 meters: 3:01, 6th place

Elena Daly (Youth Girls)-
800 meters: 2:47*, 4th place

Michael Dunne (Youth Boys)-
800 meters: 2:13, 2nd place

Annie Fogarty (Youth Girls)-
800 meters: 2:36*, 1st place

Madison Hake (Youth Girls)-
800 meters: 3:06*, 6th place

Halle Hanna (Bantam Girls)-
100 meters: 18.42, 1st place
200 meters: 39.45*, 1st place
 
Drew Kellerman (11-12 Boys)-
800 meters: 2:57*, 3rd place

Joseph Pappas (Open Men)-
100 meters: 12.46, 2nd place

A.Z. (Bantam Girls)-
Mini-Javelin: 64', 1st place

D.Z. (11-12 Boys)-
Mini-Javelin: 77', 1st place

PHENOM ELITE TRACK CLUB MEET,
SATURDAY, APRIL 7, 2012
@ EDISON HIGH SCHOOL, STOCKTON,
CA

Emily
 Carmona (Bantam Girls)-

400 meters: 1:18*, 2nd place
800 meters: 2:59*, 3rd place

1ST ANNUAL SHOR/SHEPPARD TRACK CLASSIC,
SATURDAY, APRIL 21, 2012
@ MT. PLEASANT HS, SAN JOSE, CA

Spencer Becerra (Youth Boys)-

100 meters: 12.25*, 1st place

Connor Cardinal (Youth Boys)-
Long Jump: 12'10"

Emily Carmona (Bantam Girls)-
1500 meters: 6:05, 2nd place

Michael Dunne (Youth Boys)-
1500 meters: 4:27.53*, 1st place
400 meters: 1:00.67, 6th place


Annie Fogarty (Youth Girls)-
1500 meters: 5:32.14*, 7th place
400 meters: 1:06.36*, 1st place, heat 3

Raquel Whiting (Open Women)-
100 meters: 13:69*, 3rd place
400 meters: 1:06.7, 1st place

A.Z. (Bantam Girls)-
Mini-Javelin: 70'5"*, 2nd place

3M TRACK & FIELD INVITATIONAL,
SATURDAY, MAY 19, 2012
@ CHABOT COLLEGE, HAYWARD, CA

Spencer Becerra (Youth Boys)-

100 meters: 12.28, 2nd place
100 meters final: Sunday, 5/20 TBA

Nicole Bissey (Youth Girls)-
800 meters: 2:27*, 1st place heat 2

Connor Cardinal (Youth Boys)-

Long Jump: 11'5", #20
800 meters: 2:45*, 3rd place heat 2
400 meters: 71.84*, 3rd place heat 3

Emily Carmona (Bantam Girls)-
800 meters: 2:54.47*, 6th place
400 meters: 1:19.98, 7th place heat 4

Colin Davis (Youth Boys)-
100 meters: 17.07, 8th place heat 3

Michael Dunne (Youth Boys)-
3000 meters: 9:37.56*, 2nd place, #3 time in Nation Youth Boys
800 meters: 2:24, 6th place heat 4


Annie Fogarty (Youth Girls)-
800 meters: 2:32*, 4th place heat 2, 7th overall
400 meters: 1:04.88*, 2nd place heat 4

Halle Hanna (Bantam Girls)-
100 meters: 16:69*, 5th place heat 3
400 meters: 1:16.90*, 3rd place heat 3

Nick Harris (Youth Boys)-
400 meters: 59.88*, 1st place heat #4

John O'Connor (Youth Boys)-
800 meters: 2:55*, 7th place heat 2

A.Z. (Bantam Girls)-
Mini-Javelin: 81'7"*, 1st place, NATIONAL LEADER BANTAM GIRLS

D.Z. (11-12 Boys)-
Mini-Javelin: 103'6", 1st place

The Super Source for Everything Track & Field
The MARIN WAVES TRACK CLUB IS A
 

THE MARIN WAVES TRACK CLUB IS AN AAU MEMBER CLUB

PACIFIC ASSOCIATION CHAMPIONSHIP MEET,
SATURDAY-SUNDAY, JUNE 9-10, 2012 @

SAN JOSE CITY COLLEGE, SAN JOSE, CA

Jordan Allen (Intermediate Girls)-
800m: 2:32.99, 6th place
400m: 62.92, 3rd place
1500m: 5:24.44, 6th place
4x400m: 4:33.94*, 1:03.83- 4th leg, IG PA CHAMPIONS

DeOndre Baysinger (Young Men)-
Triple Jump: 42-12.92, 13.3 (43'7")-13.35(43'9"), 12.94,
YM PA CHAMPION

Spencer Becerra (Youth Boys)-
200m: 24.74Q, 24.26*, YB PA CHAMPION
100m: 11.98*, #1 H2, 12.07, 2nd place Finals

Nicole Bissey (Youth Girls)-
800m: 2:29.47, 7th place
400m: 1:05.2, 7th pl. heat 3, #16
1500m: 5:17.18*, 10th place


Emily Carmona (Bantam Girls)-
800m: 2:55.00, 6th place
400m: 1:19.73, 15th place
1500m: 5:58.85, 5th place

Isaac Cohen (Intermediate Boys)-
3000m: 1:12-2:25-1:13(3:39)-1:16(4:56)-1:21-1:19(7:36)-8:51-9:25.75*, IB PA CHAMPION
800m: 2:11.12*, 2nd place


Margaret English (Intermed. Girls)-
Triple Jump: 33-3"-10.14, 33'3", 33'8"-33'10"-33'2"-33-11.5"-
2nd place
Long Jump: 13'3", 14'4.5", 6th place


Annie Fogarty (Youth Girls)-
800m: 2:30.89*, 1st heat 2, 8th place overall
400m: 66.7, 5th pl. heat 2, #22


Kevin Gutierrez (Young Men)-
200m: 24.60, 5th place
400m: 56.17, 4th place


Halle Hanna (Bantam Girls)-
400m: 1:16.18*, 8th place

Nick Harris (Youth Boys)-
200m: 26.87*, 5th heat 2
800m: 2:21.02*, 9th place
400m: 59.45*, 9th place


Lindsay Hendrickson (Intermediate Girls)-
Long Jump: 16'1", 16'5", 16'6.5",
IG PA CHAMPION
4x400m: 4:33.94*, 1:05.6- leg 2, IG PA CHAMPIONS


Grace Hull (Intermediate Girls)-
100m Hurdles: 21.51*, 3rd place
100m: 14.48, #9
Long Jump: 13'2", 9th place
4x400m: 4:33.94*, 1:20.36- 3rd leg, IG PA CHAMPIONS


John O'Connor (Youth Boys)-
800m: 3:05.82, #22
400m: 1:15.52*, #28


Joseph Pappas (Young Men)-
400m: 54.57*, 3rd place

Raquel Whiting (Intermediate Girls)-
200m: 27.65, 3rd heat 1, 27.55*, 6th place
400m: 64.93, 5th place
100m: 13.54, #3 H1, 13.70, 4th place Finals
4x400m: 4:33.94*, 1:04.4- leg 1, IG PA CHAMPIONS


A.Z. (Bantam Girls)-
Mini-Javelin: 80'6", BG PA CHAMPION

D.Z. (11-12 Boys)-
Mini-Javelin: 100'7", 4th place
High Jump: 3'8"*, 7th place


PACIFIC ASSOCIATION CHAMPIONSHIPS 2012:
INTERMEDIATE GIRLS TEAM
CHAMPIONS: 61 points!
1st team PA Championship in Marin Waves Club history!

Saturday, June 9, 2012:
MARIN WAVES MICHAEL DUNNE @
PORTLAND INVITATIONAL, PORTLAND, OR
ELITE MIDDLE SCHOOL MILE RUN

Michael Dunne (Youth Boys)-
Mile Run (1609 meters):
4:47.8*, 2nd place

*= PERSONAL BEST TIME/MARK
^= ESTIMATED SPLIT TIME

JUNIOR OLYMPIC PACIFIC ASSOCIATION CHAMPIONSHIP MEET @ MODESTO JC,
JUNE 22-24, 2012
Official Results

Jordan Allen (Intermediate Girls)-
400m:
Prelim.: 1:01.49, #5, 3rd heat 3, Q
Finals: 1:02.58, #4, Q
800m: 2:30.86, #4, Q
1500m: 116-246-353-(124)-5:20.45, #3, Q, M
4x400m: 4:17.25*, Q, M

DeOndre Baysinger (Young Men)-
Triple Jump: 43'6", #1, Q, M

Spencer Becerra (Youth Boys)-
200m:
Prelim: 24.83, #1 heat 4, #4, Q
Finals: 24.61, #3, Q, M
100m:
Prelim: 12.11, Q
Finals: 11.89*, #2, Q, M

Nicole Bissey (Youth Girls)-
800m: 2:27.79, #6, Q
1500m: 5:12.03*, #11, Q

Connor Cardinal (Youth Boys)-
400m: 1:11.22*, 6th heat 1, #27
800m: 2:42.05*, #28
1500m: 119.84-1:32-1:33-1:44-
5:28.86*, #28
Long Jump: 10'9.5", #17

Emily Carmona (Bantam Girls)-
400m: 1:19.27, #16, 5th heat 3
800m: 2:55.5, #7, Q
1500m: 5:58.45*, #8, Q

Isaac Cohen (Intermediate Boys)-
3000m: 9:35.70: 112-116-117-117.57-118.62-120-120-34.28,
#3, Q, M
800m: 2:10.67*, #3, Q, M
(60.0* 1st 400m split)

Michael Dunne (Youth Boys)-
3000m: 9:53: 40-39(119)-40-40-(120)-41-39.75(120.75)-40.85 (4:41.79)-39.62-40-39.78(119.78)-38.72-40-38-40-33-9:53.00-
#4, Q
1500m: 4:26.69*, #2, Q, M

Margaret English (Intermediate Girls)-
Long Jump: 14'10.25", #6, Q
Triple Jump: 32'6.5", #9, Q

Annie Fogarty (Youth Girls)-
400m: 1:06.56, #21
1500m: 5:20.07*, #15

Christian Garcia (Young Men)-
Long Jump: 19'6.25", #8, Q
Triple Jump: 42'6"*, #2, Q, M

Kevin Gutierrez (Young Men)-
400m: 55.61, #13
200m: 25.23, #20
100m: 12.33, #14

Nick Harris (Youth Boys)-
400m: 1:00.38, #9, 3rd heat 1, Q
800m: 2:20.05*, #12, Q

Lindsay Hendrickson (Intermediate Girls)-
4x400m: 4:17.25*, Q, M

Grace Hull (Intermediate Girls)-
Long Jump: 3.4m, 11'4.25", #12, Q
100 Hurdles: 21.34*, #10, Q
100m: 15.08, #20
400 Hurdles: 1:27.98*, #5, Q

Candy Janachowski (Intermediate Girls)-
Long Jump: 15'11.25", #4, Q
200m: 27.14, #12, Q
Triple Jump: 33'9", Q, #6
4x400m: 4:17.25*, 2nd, Q, M

Katie Segars (Intermediate Girls)-
800m: 2:57.73, #11, Q
100m: 14.95, #19

Raquel Whiting (Intermediate Girls)-
400m:
Prelim.: 1:04.77, #9, #4 heat 1, Q
Finals: 1:05.85, #7, Q
200m: 28.45, #22
100m: 13.8, #15
4x400m: 4:17.25*, #2, Q, M

A.Z. (Bantam Girls)-
Mini-Javelin: 75'09", #2, Q, M

D.Z. (11-12 Boys)-
High Jump: 3'10", #6, Q
Mini-Javelin: 97'7", #2, Q, M

MW Region 14 Qualifiers: 17
Key:
*= Personal Best Mark
Q= Qualifier for Region 14
M= Medal Winner (Top 3 per event)
#= Overall Place In Event

LOS GATOS ALL-COMERS MEET #1
THURSDAY, JUNE 28, 2012
@ LOS GATOS HIGH SCHOOL, LOS GATOS, CA
MARIN WAVES TRACK OFFICIAL RESULTS

Spencer Becerra (Youth Boys)-
100 meters: 11.82*, #1
60 meters: 7.58*, #2
200 meters: 23.82*, #1

Nicole Bissey (Youth Girls)-
800 meters: 2:31, #1
400 meters: 1:06.96, #1
200 meters: 30.26, #1

Connor Cardinal (Youth Boys)-
Long Jump: 11'8", #1
800 meters: 2:49.27, #2
400 meters: 1:14.42, #3

Michael Dunne (Youth Boys)-
800 meters: 2:11.47, #1
1600 meters: 5:00.5, #1

Margaret English (Intermediate Girls)-
Long Jump: 15'8.5"*, #1
Triple Jump: 33'9", #2

Naomi Ferrell (Youth Girls)-
100 meters: 15.07*, #2
60 meters: 9.33*, #1
200 meters: 32.01*, #3

Christian Garcia (Young Men's)-
Long Jump: 20'3", #1
Triple Jump: 43'1.5"*, #1

Kevin Gutierrez (Young Men's)-
100 meters: 12.24, #6
400 meters: 55.22, #5
200 meters: 24.15, #4

Grace Hull (Intermediate Girls)-
60m Hurdles: 11.67*, #3
200 meters: 32.32, #6
60 meters: 9.00*, #3

Katie Segars (Intermediate Girls)-
800 meters: 2:48.03, #4

Total Participants 6/28: 10
#= Place in age group
*= Personal Record

REGION 14 JUNIOR OLYMPIC TRACK & FIELD
CHAMPIONSHIPS,
FRIDAY-SUNDAY, JULY 6-8, 2012
TULARE UNION HS, TULARE, CA
MARIN WAVES TRACK OFFICIAL RESULTS

Jordan Allen (Intermediate Girls)-
400m
Prelim: 61.03, #6, QF
Final: 1:02.70, #5, Nat. Q
800m:  2:21.36*, #5, Nat. Q
1500m: 5:21.30, #3, Nat. Q
4x400m: 4:34.60, #3, Nat. Q

DeOndre Baysinger (Young Men)-
Triple Jump: 33'8.75", #9

Spencer Becerra (Youth Boys)-
200m:
Prelim: 24.70, #2
Final: 24.58, #3, Nat. Q
100m:
Prelim: 12.01, #1
Final: 12.04, #2, Nat. Q

Nicole Bissey (Youth Girls)-
800m: 2:25.31*, #6
1500m: 5:13.47, #9

Michael Dunne (Youth Boys)-
3000m: 9:34.80*, #2, Nat. Q
1500m: 4:23.70*, REGION 14 CHAMPION, Nat. Q

Margaret English (Intermediate Girls)-
Long Jump: 15'5", #7
Triple Jump: 34'9"*, #5, Nat. Q
4x400m: 4:34.60, #3, Nat. Q

Christian Garcia (Young Men)-
Long Jump: 19'3.5", #8
Triple Jump: 41'8", #4, Nat. Q

Nick Harris (Youth Boys)-
400m:
Prelim: 58.63, #6
Final: 58.44*, #7
800m: 2:12.70*, #5, Nat. Q

Grace Hull (Intermediate Girls)-
Long Jump: 11'6.25", #13
100LH: 21.18*, #9
400H: 1:26.86*, #5, Nat Q

Katie Segars (Intermediate Girls)-
800m: 3:53.85, #9
4x400m: 4:34.60, #3, Nat. Q

Raquel Whiting (Intermediate Girls)-
400m:
Prelim.: 1:06.12, #11
4x400m: 4:34.60, #3, Nat. Q

Angelica Zuber (Bantam Girls)-
Mini-Javelin:  88'*+REGION 14 CHAMPION, Nat. Q- +National Leader

Damon Zuber (11-12 Boys)-
High Jump: 3'9", #7
Mini-Javelin: 112'6"*, REGION 14 CHAMPION, Nat. Q

MW Total JO National Qualifiers: 11
*= Personal Best Mark
#= Overall place in age group
Nat. Q= National JO Qualifier
+= National Leader

LOS GATOS ALL-COMERS MEET #2
THURSDAY, JULY 12, 2012
@ LOS GATOS HIGH SCHOOL, LOS GATOS, CA
MARIN WAVES TRACK OFFICIAL
RESULTS

Jordan Allen (Intermediate Girls)-
4x100m: 57.17
800m: 2:39.13, #3
400m: 1:02.94, #3
60m: 8.55*, #2
200m: 28.25, #2

Naomi Ferrell (Youth Girls)-
4x100m: 57.17
400m: 1:13.77*, #1
60m: 9.17*, #1

Kevin Gutierrez (Young Men)-
400m: 54.61, #1
200m: 24.70, #1

Nick Harris (Youth Boys)-
400m: 58.98, #1
200m: 26.43*, #1

Grace Hull (Intermediate Girls)-
4x100m: 57.17
60mH: 12.78, #3
60m: 8.98*, #4
200m: 31.61, #4

Katie Segars (Intermediate Girls)-
4x100m: 57.17, #2
400: 1:11.32, #6
200m: 30.85, #3

Key:
*= Personal Best Mark
#= Overall place in age group

Los Gatos All-Comers Meet #3,
Thursday, July 19, 2012
Los Gatos HS, Los Gatos, CA
Marin Waves Official Team Results:

Jordan Allen (Intermediate Girls)-
800m: 2:28, #4
400m: 1:03.90, #1
200m: 28.07, #2

Naomi Ferrell (Youth Girls)-
4x100m: 55.87, #2
400m: 1:10.85*, #1
60m: 9.09*, #1
200m: 30.10*, #1

Margaret English (Intermediate Girls)-
Long Jump: 15'1", #3
Triple Jump: 34'.5, #2
200m: 30.27*, #6

Christian Garcia (Young Men)-
Long Jump: 19'11", #1
Triple Jump: Foul

Kevin Gutierrez (Young Men)-
400m: 54.99, #1
200m: 24.7, #2

Lindsay Hendrickson (Intermediate Girls)-
Long Jump: 15'4", #2
Triple Jump: 33'6", #3

Grace Hull (Intermediate Girls)-
4x100m: 55.87, #2
60H: 12.63, #2
60m: 9.37, #5

Connor Jenkins (Youth Boys)-
800m: 2:59*, #2
1600m: 6:24.03, #2

Katie Segars (Intermediate Girls)-
4x100m: 55.87, #2
400m: 1:11.99, #5

Raquel Whiting (Intermediate Girls)-
4x100m: 55.87, #2
400m: 1:06.07, #3
200m: 28.54, #4

Key:
*= Personal Best Mark
#= Overall place in age group
MW Total Competitors 7/19: 10

Marin Waves @ National JO
Track & Field Championships,
Wednesday-Sunday, July 25-29, 2012
Marin Waves Official Results-

Jordan Allen (Intermediate Girls)-
800m:
Round #1: 2:23.29q, #21
Semifinals: 2:23.90 #16
1500m: 4:59.89, #14
400m: 1:00.51, #39
4x400m: 4:28.69, #30

Michael Dunne (Youth Boys)-
Finals:
1500m: 4:22.13*,#8, All-American Award
Prelim: 4:28.94, #3, heat 2
3000m: 9:45.13, #11

Margaret English (Intermediate Girls)-
Triple Jump: 10.00, 32'9", #32
4x400m: 4:28.69, #30

Christian Garcia (Young Men)-
Triple Jump: Foul- 3

Nick Harris (Youth Boys)-
800m:
Prelim: 2:17.38, #40, #6- heat 2

Katie Segars (Intermediate Girls)-
4x400m: 4:28.69, #30

Raquel Whiting (Intermediate Girls)-
4x400m: 4:28.69, #30

Angelica Zuber (Bantam Girls)-
Mini-Javelin: 89'0.5"*, #2,
JO National Runner-up,
All American Award
 
Damon Zuber (11-12 Boys)-
Mini-Javelin: 33.17, 108'10", #9

Key:
Marin Waves Total Participants: 9
Marin Waves Track & Field All-Americans 2012: 2
*= Personal Best Mark
#= Overall Place

College of Marin All-Comers Meet #1,
Sunday, December 9, 2012
College of Marin Track, Kentfield, CA
Marin Waves Official Team Results:


Kate Colin (Masters 45-49)-
100 meters: 14.26, #1, Masters All-American
200 meters: 28.54, #1, Masters All-American
Website Builder